Imaweb blir Nextlane

Efter nära 40 år i branschen byter Imaweb, Europas ledande leverantör av programvara för fordonsindustrin, namn till Nextlane.
Förändringen speglar koncernens vision att förutse marknadens behov genom att erbjuda banbrytande programvaror, som gör det möjligt för fordonstillverkare och återförsäljare att utvecklas i en alltmer uppkopplad och snabbt föränderlig värld.
Nextlane är ett franskt företag, som bildades genom sammanslagningar och förvärv av flera företag med kompletterande expertis. Koncernen förser återförsäljare och tillverkare inom fordonsindustrin med programvaror som är designade för att digitalisera och effektivisera hela kundresan.
– På Nextlane är vi övertygade om att fordonsindustrin har gått in i den digitala eran, och att digitala lösningar är nyckeln till att erbjuda kunderna en optimal upplevelse som uppfyller deras förväntningar”, säger Nextlanes vd Julian Ciccalè i ett pressutskick.
– Vi föreställer oss en framtid där varje fordonstillverkare och återförsäljare enkelt kan driva sin verksamhet med sammankopplade lösningar för att öka sin tillväxt och produktivitet.
STARK TILLVÄXT
Med närvaro i 11 länder i Europa och marknadsledande positioner i Frankrike, Spanien, Portugal, Schweiz och Sverige planerar Nextlane att fortsätta stärka sina positioner i de områden där gruppen nyligen etablerat sig.
2022 hade det franska företaget en stark tillväxt och passerade för första gången 100 miljoner euro i omsättning. En siffra som tiodubblats på fyra år och stigit från 10 miljoner euro till 103 miljoner euro.
MER BRANSCHNYTT
VISA FLER






